Stromboli

4

Laev liugleb peegelsiledal veel Stromboli poole. Unetu öö tõttu peale tikkuv väsimus ei takista ometi nautimast pilgu ees avanevat majesteetlikku vaatepilti: saare sümbol vulkaan Iddu (kohalikus keeles Tema) tervitab saabujaid esimeste päikesekiirte roosakas kumas. Ootamatult tõuseb taeva poole väike punane leek, Iddu “aevastus”. Suuremad ja väiksemad fotoaparaadid plõksuvad. Vaatan lummatult oma elu esimest vulkaanipurset ning ütlen mõttes: “Ciao, Aevastav Mägi!”

Väike saar tervitab meid kell 6 hommikul värskete cornettode ning lõhnava kohviga. Muidugi teavad kohalikud baaripidajad Napoli laeva saabumise aega ning on selleks valmistunud. Hoolimata varasest tunnist hakkab tunda andma Sitsiilia juulikuumus, sestap on soovijatele ka granita ning jäätis pakkumisel. Maiasmokad võivad alustada muidugi ka cannologa, ricottaga täidetud kuulsa Sitsiilia hõrgutisega – millegi nii hea nautimiseks ei ole ju kunagi liiga vara!

Kreeka tuultejumal Aiolose (Aeoluse) järgi nime saanud saarestikus on Stromboli Napoli poolt tulles esimene saar. Võrreldes lähedal paikneva rahvarohke valgete liivarandadega Panareaga on see musta liiva, süngete kaljude ning karmi loodusega saar esmapilgul nagu vaene kasutütar. Aga nii nagu muinasjutus võidab Tuhkatriinu lõpuks printsi südame, haarab ka Stromboli sind tasahaaval oma võimusesse.

Olles üle saanud esimesest ehmatusest musta liiva osas – veendunud, et see tõepoolest ei määri-, veetsime Strombolil imepärase nädala. Väikesed valged majad, kitsad tänavad, mida mööda peaväljakult sadamasse kõndida, tänavavalgus, mis hilisõhtuti kustutatakse, nii et koduteed valgustavad vaid tähed ning mõni üksik latern majade verandadel, päikese eest varju pakkuvad varjulised rannakoopad, rikkalik Sitsiilia köök.

Imepärane loodus avaldub oma karmis võlus sel boheemlaslikul saarel, mida muuhulgas iseloomustavad ühed kauneimad päikeseloojangud, mille tunnistajaks saab inimene olla ning rohke langevate tähtede sadu. Pikkadel jalutuskäikudel nendel loojangurandadel ning üles Iddu poole looklevatel tolmustel teedel saime saarega headeks sõpradeks.

Täht langes taas ja minu soov läks teele. Peatse jällenägemiseni, Iddu! Ära end jalgupidi vees olles ära külmeta ning liiga aevastama hakka!