Francesco Antonio de Caprariis

Napolis vintaaži jahil

0

Need, keda rännutee sinna on viinud, võivad sellele lisada ka vulkaan Vesuuvi majesteetliku ilu, endal aastatuhandete tolmu kandvad ajaloolised hooned ning päikesega üle kallatud lopsaka Lõuna-Itaalia maastiku. Napoli on lähtesadamaks ka sealsamas laiuvale Amalfi rannikule oma sidrunite ja limoncello’ga ning ümberkaudsetele saartele – Procida, Ischia ning legendaarne Capri.

Suund: Resina
Seda, et Napolisse võib minna ka haruldaste vintaažrõivaste ning ajastutruude sisekujundus- elementide osturetkele, teavad peamiselt vaid kohalikud. Napoli vintaažiturgude kroonimata kuninganna on Resina, mis asub u 10 km linnast väljas, Porticis. Pool tundi autosõitu ja võidki end leida vintaažiaustajate paradiisist. Rida rea järel vaatavad vastu väikesed poekesed, mille omanikud on kireva kauba turupäevaks välja pannud. Pakkuda on kõike, alates erinevate ajastute karnevalikostüümidest stiilipidude jaoks kuni nahkrõivaste, kleitide, kingade, kottide ja meesteriieteni. Kui keegi soovib retrohõngulist telefoni kodu kaunistama, siis ka see on mõne euro eest letil ootamas. Kiht-kihilt rullub kümnendite kaupa lahti kogu moemaailma ajalugu, kuulsatest rahvusvahelistest brändidest kohalike Itaalia rõivameistrite kvaliteettoodanguni: 50ndatest tänapäevani, mõned haruldased leiud ka 30ndatest. Napoli on kuulus oma ajaloolise tekstiilitööstuse ja rohkete rätsepatöökodade poolest, seega turule sattunud kraam on tõesti kvaliteetne.

Kaootiline ja elav
Resina ei ole selline turg, nagu me endale enamasti ette kujutame. Tavapäraste turulettide asemel on seal külgkülje kõrval väikesed poekesed, mis avavad oma uksed igal hommikul kell 6 ning sulgevad end u 5 paiku õhtul. Müüjad elavad väga sageli poekesega samas hoones paiknevates ruumides või on pärit lähedalasuvatest majadest. Kaootiline ja elav atmosfäär ning vastuvaatavad kohati karmijoonelised näod võivad esmakordselt sinna sattunud ostjat algselt ehmatada, eriti kui ollakse pärit Põhjamaadest, kus žestikuleerivate ning sinust ainult paari sentimeetri kaugusele tikkuvate inimestega ei olda harjutud. Jää rahulikuks, tõmba hinge ja sukeldu melusse.

Teise maailmasõja Ameerika militaarstiil
Resina ajalugu ulatub tagasi 40ndate teise poolde, mil pärast teise maailmasõja lõppu sai see tuntuks kohana, kust võis soetada USA armeele kuulunud rõivaid. Järjest kuulsust kogudes sai sellest tuntud sihtkoht vintaažostudeks, mis oli eriti populaarne 60ndatel. Resina algusaegadel tõid müüjad rõivaesemed kohale suuri heinasaadusid meenutavates pallides, mis sealsamas lagedal taeva all lahti võeti ja kuhu sisse enim huvitatud ostjad sõna otseses mõttes hüppasid.

Vintaažiparadiis filmitööstusele
Tänapäeval kaubeldakse Resinas kvaliteetsete vintaažriietega ning rõivapallidesse kahjuks enam hüpata ei saa. Kuna n-ö hea ninaga huviline võib sealt leida tõepoolest ajastutruusid rõivaid, on sellest saanud ka filmitegijate ning teatrilavastajate üks lemmikpaiku garderoobi täiendamiseks. Rõivad ja muud müügiks pakutavad esemed on kenasti tüübiti (kleidid, kingad, kotid, jakid, ülikonnad, lipsud jne) ning suuruste kaupa sorteeritud, mistõttu ülevaadet saada on üpris kerge. See aga ei tähenda, et leiad huvipakkuva eseme kiirelt üles ning oled juba poole tunniga turult läinud. Nii nagu kõik head asjad siin ilmas, võtab ka n-ö haruldaste pärlite leidmine aega – sageli on 20–30 väheütleva eseme seas vaid 1–2 tõeliselt väärtuslikku asja. Aga need on ka leidmist väärt! Meie soovitame planeerida Resina külastamiseks 2–3 tundi. Loomulikult oleneb kõik sinu eelnevatest kogemustest vintaaži ostmisel – mida rohkem neid on, seda enam silm harjub terasid sõkaldest eristama.