Mida põnevat toob XIII Disainiöö?

0

Juba teist aastat on mul võimalus kuuluda supermeeskonda, kes valmistab ette aasta suurimat disainisündmust, Disainiööd. Kuna üritus ise on varsti ukse ees, on mitmed minult uurinud, mida ma ise kindlasti vaatama läheksin. Seda ei olegi nii lihtne öelda, kuna programm on tihedam kui kunagi enne. Soovitan Disainiöö nädalal, 10-16. septembrini, võimalikult palju lõunapause, õhtuid ja nädalavahetuse tunde vabaks jätta ning üle terve Tallinna toimuvaid näituseid, töötubasid ja satelliite külastada. Garanteeritult avastab enda jaoks väga palju uut ja huvitavat, moest ja disainist arhitektuuri ning tulevikutehnoloogiateni välja.

Mõned sündmused siiski, millest disaini- ja moehuvilistel ei tasuks ilma jääda:

Disainitänav ja Moepõik. 14. ja 15. septembril toimuvad Solaris Keskuses ja Alexela kontserdimajas Disainitänav ja Moepõik, kuhu on end sisse seadnud üle saja disaineri ja disainbrändi Eestist ja mujalt. Võimalus soetada endale head disaini ning ühtlasi tutvuda inimeste ja lugudega nende toodete taga.

13. septembril ootab moehuvilisi omanäoline rõivadisainietendus D_O_M – DISAIN ON MOES, kus läbi kontseptuaalse vaatemängu eksponeeritakse rõivaid, mille valmistamisse tegijad on suhtunud disaintoodete loomisele omase pühendumusega, ühendades eristuva loo ja kaasaegsed lahendused rõivaste valmistamisel. Oma loomingut esitlevad Kristi Pärn, Reet Aus, Eve Hanson ning Helve Alla. Etendus leiab aset Balti jaama ootesaalis.

Lisaks juba mainitud moeetendusele tasub ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni veelgi samme seada. Nimelt on sinna koondatud terve rida eriilmelisi näitusi meilt ja mujalt. Kaasaegse linnakeskkonna teemat avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele “Inimlikud Linnad”, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, “Õhus on Kalamaja” raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Samuti on võimalik uudistada Human Cities projekti raames valminud lõõgastuskapslit HÄLO.

Üheks Disainiöö tähtsündmuseks on kahtlemata 13. septembril toimuv disainikonverents „Inimlikud linnad“, mis toob Eestisse disaini- ja linnakeskkonna eksperdid 13 riigist. Kuuleme erinevate maade kogemusi teemal, kuidas tulla toime kiire linnastumise tingimustes uute väljakutsetega ning kuidas luua ja säilitada linnades inimväärne ja kultuurne keskkond. Konverentsi peaesinejateks on Mark Kingwell (Kanada), Liam Young (UK), Chantal Vanoeteren (Belgia), Kate Rhodes (Austraalia) ja Veronika Valk-Siska (Eesti). Pane end eelnevalt kirja ja tule kuulama!

Uued ärksad disainiideed ja -projektid ehk tootedisainiauhind BRUNO & Eesti Disainiauhinnad. Kõiki nominente näeb 10. septembril Viru Keskuse aatriumis avataval Eesti Disainiauhindade näitusel ning 14. septembril kuulutatakse pidulikul galal välja võitjad.

Ja lõpetuseks veel üks põnev väljapanek, mis juba 30. augustil Arhitektuurimuuseumis avati – Isokoni näitus teedrajavast arhitektuurist ning vineermööblist. Lutheri tehase välisesindusest väljakasvanud põnev ajaloonäitus toob vaatajateni Londoni muuseumi teksti- ja pildimaterjali, Lutheri tehase tootenäidiseid ning replikatsioone Isokoni toodetest, mille arenguloo juures olid Bauhausist tuntud disainerid Walter Gropius, Marcel Breuer jt.

Täieliku programmi leiab Disainiöö veebikodust, kohtumiseni!

Fotod: Disainiöö

Tags: , , , ,