Disainiöö: mida vaadata?

0

25. septembril algab järjekorras XII Disainiöö, mille õnnestumisse on mul sellel aastal au olnud oma panus anda. Nädalaks ajaks täitub Tallinna linnaruum põnevate üritustega, mis käsitlevad erinevaid disainiga seotud valdkondi, disainikultuuri ja –mõtlemise tasandist tootedisaini, interjööri, innovaatiliste kangaste ja veganmoe ning keskkonnadisainini. Lisaks tuleb Tallinna enneolematult kõrge tase rahvusvahelisi disainieksperte, keda seminarile “Disaini Kultuur” kindlasti kuulama tasub minna.

Kui aga seminar ja juba traditsiooniks saanud heategevuslik Disainioksjon, kust saab endale soetada disainirariteete ning ühtlasi seeläbi toetada noori tulevikutalente, on juba paljudele tuttavad, siis Disainiöö programmis on tegelikult väga palju muudki põnevat, millest mõned oma lemmikud välja toon.

30. septembril kell 17-19 toimub Noblessneri valukojas PechaKuchaNight, mis on Tokyo arhitektidelt pärit esitlusformaat, mille abil kannavad loomeinimesed ette uusi ideid ja jagavad kogemusi. Formaat ise on lihtne, kõigest 20 slaidi, millest igaüks on ekraanil 20 sekundit – ja sellega peab idee tuum edastatud olema. PechaKucha toob lavale esinejad Eestist ja välismaalt. Kõnelevad näiteks maastikuarhitekt Gen Mandre, kes tegeleb sademetevee käitlemise problemaatikaga linnaruumis, Margus Siilik, kes loob, mõeldes keskkonnasäästlikkusele, Tartu Loomemajanduskeskuse juht Reigo Kuivjõgi, graafiline disainer Zsófia Sztranyák ja professor Beata Fabisiak.

Arhitektide ja disainerite luuleminutid 30. septembril kell 19 Noblessneri valukojas. Külastajate ette toovad enda luuleloomingu legendaarsed arhitektid ja kunstnikud Leonhard Lapin ja Vilen Künnapu, graafiline disainer Asko Künnap, sisearhitekt Sirje Kadalipp, disainerid Tarmo Luisk ja Tõnis Vellama. Et õhtu veelgi meeleolukamalt kulgeks, astub üles ansambel AU koosseisus Asko Künnap, Kivi Larmola ja Adam Cullen.

Juba tuntud headuses avatakse ka sel sügisel Disainiöö raames Disainitänav ja Moepõik. Noblessneri valukojast leiavad endale midagi originaalset nii moe-, aksessuaari- kui sisustushuvilised.

Lisaks toob Disainiöö üle 25 põneva näituse, disaini- ja kunstielamusi jagub igasse päeva ning hommikust õhtuni. Näiteks tasub vaatama minna näitust “Kaadris ja kaadri taga. Boris Mäemetsa moefoto.” Seda visuaalselt lummavat väljapanekut saab külastada Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis. Näituse kuraator on kunstikriitik Anne Vetik. Nahadisainer Stella Soomlaisi stuudios toimub 26. septembril kell 18 Riina Varoli fotonäituse “Psyche tee” avamine ja 27. septembril kell 18 räägib Gerli Pesor seal enda praktikakogemusest maailmakuulsas Alexander Wangi moemajas Londonis.

Ja ärge moodi unustage, DOM ehk Disain on Moes on omanäoline moekunsti vaatemäng, millest kindlasti ilma jääda ei tasu!

Mõned põnevad heategevuslikule Disainioksjonile tulevad tooted:

Fotod: Disainiöö

Tags: , , , ,